17. 9. Naděžda

Zítra: Kryštof
Drobečková navigace

Úvod > Informace > Historie > Symboly obce

Symboly obce

Znak:  V černém štítě je pod červenou hlavou se třemi stříbrnými kuželi zlatá pětilistá růže s červeným semeníkem a zelenými kališními lístky

Prapor: List vlajky je svisle rozdělen na dvě pole v poměru 1:3. V červeném žerďovém pruhu   jsou tři bílé kužele s hroty u žerdi, v černém vlajícím poli je žlutá růže s červeným semeníkem a zelenými kališními lístky. Poměr šířky k délce je 2:3.

Původ symbolů:  Obsah těchto symbolů je odvozen od doložených skutečností z historie naší obce. 

     Prof. Ladislav Hosák v Historickém místopise země Moravskoslezské uvádí, že král Přemysl Otakar II. daroval Starou Ves spolu s jinými obcemi na Kroměřížsku roku 1261 olomouckému biskupovi Janu Grodskému. Selský úřad staroveský (purgmistr, fojt, konšelé a poddaní) se roku 1536 obrátil na biskupa Stanislava Thurzu se žádostí o udělení práva ověřovat právní listiny vlastní pečetí. Biskup jim vyhověl a pečeť obci udělil. Privilegium udává, že je na ní zobrazen štít a na něm růže a stanoví také barvy, třebaže jde o jednobarevnou pečeť, totiž štít černý, růži žlutou. V této podobě užívala Stará Ves svůj znak až do nedávné doby.

     Publikace Znaková privilegia měst, městeček a vsí na Moravě a ve Slezsku (autoři Karel Müller, Ivan Štarha, rok vydání 1995) uvádí tuto listinu datovanou 14. 9. 1536 i s popisem erbu, avšak připisuje ji Staré Vsi nad Ondřejnicí. Pro zamezení případných sporů je proto v novém znaku zlatá růže doplněna červeným semeníkem a zelenými okvětními lístky. Navíc je přidána hlava štítu se třemi kuželi ze znaku Olomouckého biskupství jako připomínka události ze 13. století.

     Návrh znaku a vlajky zpracoval heraldik Jiří Louda z Olomouce. Zástupcům obce Stará Ves byl dekret o udělení znaku a vlajky předán předsedou Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky Lubomírem Zaorálkem na slavnostním jednání dne 25. 5. 2006.