19. 3. Josef

Zítra: Světlana

Úvod > Informace > Historie

Historie

Obec Stará Ves se nachází 10 km jihovýchodně od města Přerova. V dějinách se její název připomíná již v roce 1261, kdy český král Přemysl Otakar II. daroval tuto obec jako odměnu za prokázané služby Olomouckému biskupovi Brunovi. Nejstarší dochovanou listinou o obci je doklad o rozdělení pozemků z roku 1301.

Obec Stará Ves má dnes 634 obyvatel a 236 domů. V obci je Základní a mateřská škola, organizace Sboru dobrovolných hasičů, fotbalový klub Sport Club Stará Ves, organizace Českého zahrádkářského svazu, Myslivecký spolek, Klub důchodců a Římskokatolická farnost

V letních měsících jsou v areálu fotbalového hřiště, vedle sportovních soutěží, pořádány diskotéky a další společenské akce (drakiáda, cvičení hasičů, hodové oslavy, sportovní akce školy apod.).Každý týden se koná mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie

Dominantou obce je kostel, který je 60 m vysoký a je viditelný z dalekého okolí. Vzhledem ke zvláštnosti a jedinečnosti historického jádra obce a jeho architektury, byla tato část obce prohlášena ministerstvem kultury ČR za vesnickou památkovou zónu. Chráněnými památkovými objekty jsou vedle kostela fara a kaple Pany Marie v lese Dubina. Zde je i Sv.studánka, která je kulturní památkou a kde se každoročně konají poutě.

V obci je prodejna potravin a smíšeného zboží a dva hostince, pobočka České pošty a církevní dětský domov Emanuel. V provozu je čerpací stanice pohonných hmot, která je situována za vesnicí směrem na Holešov.

V roce 2003 byla vybudována a uvedena do provozu čistička odpadních vod a obnovena podstatná část obecní kanalizace.

Velmi poutavý je výhled do kraje z nejvyššího bodu Holého kopce, kde je postavena retranslační stanice České správy radiokomunikací a.s. Hezké procházky jsou ke kapličce a Sv.studánce v lese "Dubina".