Úvodní stránka > Info o obci > Pomníky v obci

Pomníky v obci

Pomník padlých Na památku staroveských rodáků padlých ve světové válce 1914-1918 postavila obec pomník v zahrádce před školou nákladem 10.000 Kč. Pomník byl odhalen 12.července 1925 za velké účasti občanů. Představuje hanáckou dívku, která klečíc vzpomíná na ty, kteří svými životy připravili národu svobodu. Padlých nebo zemřelých vojáků bylo 17, nezvěstných 8. Po skončení druhé světové války byla přidána část uctívající zemřelé v době druhé světové války. Novější oprava byla provedena v roce 2008 firmou Seibert Chropyně, celkové náklady byly 33.320,- Kč, z toho dotace z ministerstva obrany ČR činila 20.000 Kč.

Kříž před farním kostelem slíbili v roce 1880 a dali zhotovit z bílého mramoru roku 1882 manželé Augustin a Barbora Bartíkovi ze Staré Vsi, posvětil jej farář Tomáš Zaoral krátce před konsekrací kostela. V roce 2014 byla socha restaurována nákladem 55.000 Kč firmou MISU z Radslavic u Přerova, náklady hradily Olomoucký kraj a obec Stará Ves.

Kříž na hřbitově dala za 280 zl. zhotovit u kameníka Karla Sommera v Kroměříži Rosalie Macháčková, výměnkářka a dlouholetá porodní babička ve Staré Vsi, jménem svým a svého manžela Josefa. Posvětil jej 15. srpna 1889 arcikněz Josef Barták z Kostelce u Holešova. Opraven byl 27. dubna 1974.

Kříž u lesa „Dubiny“ byl posvěcen 13. 9. 1936 farářem Štěpánem Vránou. Železný kříž s pozlaceným tělem Ukřižovaného a mramorový podstavec s nápisem „Slituj se nade mnou, Bože!“ dodala kamenická firma Polášek a Urban z Přerova. Dnes jsou kříž i podstavec čerstvě opraveny, ale korpus Krista se ztratil neznámo kam.

Socha P. Marie Svatohostýnské Dne 5. srpna 1894 bylo povoleno manželům Vincenci a Filomeně Kraťochovým z č.14 postavit na obecním pozemku u silnice pod panským dvorem sochu,  kterou zhotovil kamenický mistr sochařský Sommer z Kroměříže. K udržování sochy složili manželé kauci 30 zl. Socha nese nápis „od dobrodinců Léta Páně 1894“, je opatřena ozdobným litinovým zábradlím. Opravena byla i s podstavcem a zábradlím r. 1915 nákladem 90 K, které darovala industriální učitelka ve Staré Vsi slečna Josefa Vranová.

Socha sv. Jana Nepomuckého u silnice z Přestavlk do Staré Vsi byla postavena v roce 1826, její „zakladatelé“ byli Jan a Paulina Kolaříkovi ze Staré Vsi. Nebyla z kvalitního pískovce a vlivem počasí se rozpadla. Novou vytesal sochař Jiří Andík z Uherského Hradiště a 2. 5. 1980 byla osazena na starý podstavec. V noci ze 3. na 4. února 1981 ji neznámí vandalové rozbili. Autor ji opravil a 30. 5. 1981 byla vrácena na místo.

11. 12. Dana

Zítra: Simona