Úvodní stránka > Info o obci > Věž

Věž

V našem katastru obce Stará Ves je nejvyšším bodem „Holý kopec“,(362 m). Za pěkného počasí  je odsud překrásný výhled do širokého okolí – ke sv. Hostýnu, k hradu Helfštýn, ke Kroměříži, do roviny Hané. .V období mezi první a druhou světovou válkou zde byla postavena dřevěná konstrukce tzv. triangulačního bodu.

V 60. letech 20. století bylo tot místo bylo odborníky vyhlédnuto pro stavbu „Retranslační věže“ pro televisní přenos.

Od ledna roku 1962 jezdily na místo komise, průzkumy se střídaly jedny za druhými a konečně v měsíci květnu se se stavbou začalo.

Napřed se musela zpevnit příjezdová cesta k věži a to "Výhonem" okolo kostela, okolo sadu  Sýkorníka až nahoru. Na cestu se navezlo hodně hrubého kamení, drti, škváry, drobného štěrku a nakonec válec a bagry připravily cestu k tomu, aby tam mohla jezdit veliká auta s materiálem pro stavbu. Štěrk, kamení, písek, cement, dřevo a ostatní materiál se hromadil u stavby. Postavily se napřed šopy, obytné místnosti pro dělníky a místnosti pro podávání jídla.

Rok před stavbou se dělaly na kopci a v blízkém okolí hluboké vrty a hledala se voda. Nic se nenašlo a bylo rozhodováno přivádět vodu potrubím od Kapličky z Dubiny nebo z horního konce vesnice pod kopcem ze studní pro obecní vodovod. Byla udělána smlouva s MNV ve Staré Vsi a povoleno nekopat novou studni a táhnout vodu potrubím ze stávajících dvou studní za Číhalovým.

S kopce vykopán hluboký příkop a do něho položeno vodovodní potrubí a elektrický kabel na pohon motorů a pumpy. Jako náhradu za používání vody uvolnil investor, Ministerstvo spojů pro MNV ve Staré Vsi obnos 30.000 Kčs. Tyto peníze byly použity na opravu už špatného vodovodu v obci.

Dále bylo na místo stavby zavedeno samostatné elektrické vedení o vysokém napětí přes pole z Prus. Pak se teprve mohlo začít s vlastní stavbou. Vykopaly se hluboké základy v kruhovém půdorysu o průměru 12 m, naspodu se položila 45 cm tlustá betonová vrstva, pak se asi 2 m odskočilo a do výše 1 m se v kruhu položil železobeton a na tom teprve se stavěla věž.

Zdi věže jsou ze samého železobetonu, tlusté jen asi 15 cm. Věž má celkem 10 poschodí a výšku 46m , z každého poschodí jsou schody a uprostřed vede výtah. Obytné místnosti přímo ve věži pro udržovatele a stálou službu věže jsou ve čtvrtém patře. Kuchyňka, spíž, záchody a ostatní příslušenství.

Do konce října byla věž zhruba hotová, v práci se však pokračovalo přes celou zimu, ze spodu se vháněl do věže teplý vzduch, aby se mohlo pracovat. Na vrcholu jsou kolem dokola tři ochozy a úplně nahoře bylo instalováno zařízení pro příjem televizního přenosu a 15 m vysoká anténa o váze asi 15 q.  Zařízení nahoru dopravovala po několika částech helikoptéra. Celá stavba byla hotová do konce r.1963 a kolaudována.

V současné době je zařízení ve věži využíváno k jiným účelům než přenosu televizního signálu.

Věž je viditelná z dalekého okolí, je dominantou nejen obce, ale celého kraje.

11. 12. Dana

Zítra: Simona